Ndërlidhjet

TBILISI


Presidenti i Gjeorgjisë, Mihail Sakashvili ka fituar një mandat të dytë presidencial pas zgjedhjeve të fundjavës. Kjo u bë e ditur nga Komisioni Qëndror Zgjedhor.
Sakashvili fitoi 52.1% të votavae, cfarë e bën të panevojshme mbajtjen e rrethit të dytë të votimeve.
Të njëjtat burime thonë se ndjekësi më i afërt i Sakashvilit ishte kandidati i opozitës së bashkuar i cili fitoi 25.26% të votave. Opozita ka thënë se nuk i pranon rezultatet dhe ka paralajmëruar protesta.
XS
SM
MD
LG