Ndërlidhjet

JERUSALEM


Izraelitët dhe palestienzë i kanë filluar bisedimet për, siç thuhet, "çështjet themelore" të konffliktit të tyre. Ministrja e jashtme izraelite, Tzipi Livni dhe ish kryeministri palestinez, Ahmet Qurei po i udhëheqin negociatat për çështjet e vështira siç janë kufijtë, e ardhmja e Jerusalmet dhe refugjatët palestinezë. Këto negociata po bëhen pas vizitës së presidentit amerikan, Xhorxh Bush në Izrael dhe në Bregun perëndimor, me ç'rast ai pat thënë se beson se izraelitët dhe palestinezët do ta nënshkruajnë marrëveshjen e paqes brenda mandatit të presidentit Bush.
XS
SM
MD
LG