Ndërlidhjet

UASHINGTON


Lëvizja militante shiite Hezbollah e akuzoi Izraelin për vrasjen të Imad Mughniyeh, një nga udhëheqësit e grupit, në shpërthimin e e djeshmëm të automjetit.
Izraeli ka mohuar çdo ndërlidhje me vrasjen. Besohet se Mughniyeh qëndronte prapa rrëmbimeve të disa perëndimorëve në Liban në vitet 1980 dhe 1990, dhe sulmeve kundër interesave amerikane dhe izraelite.
Irani tha se vrasja e tij ishte "terrorizëm shtetëror i regjimit Zionist".
Departamenti i Shtetit e quajti atë "vrasës në masë" dhe tha se bota pa të është një "vend më i mirë".
XS
SM
MD
LG