Ndërlidhjet

Afganët e varur nga droga me pak mundësi trajtimi


Afganët e varur nga droga me pak mundësi trajtimi
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Turmat e grumbulluara të përdoruesve të varur nga droga në krahinën jugperëndimore të Nimrozit në Afganistan, ilustrojnë krizën në rritje nga përdorimi i opiumit dhe heroinës në vend. Ndihma ndërkombëtare për luftimin e varësisë nga droga është zvogëluar që kur talibanët morën pushtetin në vitin 2021. Të dhënat e Kombeve të Bashkuara tregojnë se varësia po rritet së bashku me varfërinë, ndërsa ekonomia e vendit mbetet kryesisht e ngrirë. (Përgatitën: Albina Kastrati dhe Ibrahim Berisha)

XS
SM
MD
LG