Ndërlidhjet

Arabia S. ekzekuton 81 të burgosur brenda ditës


Flamuri i Arabisë Saudite.
Flamuri i Arabisë Saudite.

Arabia Saudite ka thënë se ka ekzekutuar 81 të burgosur, përfshirë ata që janë të dënuar për vrasje, apo që u përkasin grupeve militante.

Agjencia shtetërore e lajmeve ka bërë të ditur këtë njoftim më 12 mars.

Ajo ka thënë se personat e ekzekutuar kanë qenë pjesëtarë të grupeve si: Al-Kaida, Shteti Islamik, apo rebelë Huthi.

Sipas saj, ata kanë qenë duke planifikuar sulme nëpër vende të ndryshme dhe kanë kontrabanduar armë brenda Arabisë Saudite.

Shkalla e këtij ndëshkimi konsiderohet më e larta që ka ndodhur në vjetët e fundit në territorin e Arabisë Saudite.

XS
SM
MD
LG