Ndërlidhjet

Arrestohet ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan


Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan.
Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan.

Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, u arrestua nga oficerë paraushtarakë jashtë Gjykatës së Lartë në kryeqytetin Islamabad.

Khan po paraqitej në gjykatë, në lidhje me disa akuza për korrupsion, të cilat vetë ai thotë se janë të motivuara politikisht.

Sipas disa raporteve, ai u arrestua nga forcat paraushtarake pasi hyri në kompleksin e gjykatës.

Arrestimi vjen pasi Khan akuzoi një gjeneral të lartë të ushtrisë më 7 maj, për përfshirje në një tentativë për vrasjen e tij, vitin e kaluar.

Të hënën, ushtria e paralajmëroi atë që të mos bëjë “akuza të pabaza”.

Kahn është rrëzuar nga posti i kryeministrit në prill të vitit të kaluar dhe që atëherë ka bërë fushatë për zgjedhje të parakohshme.

Dhjetëra raste janë ngritur kundër tij prej se ka rënë nga pushteti.

Nëntorin e kaluar, ai i ka mbijetuar një sulmi me armë, derisa po merrte pjesë në një marshim protestues.

XS
SM
MD
LG