Ndërlidhjet

Arrihet marrëveshje për nëntë korridore humanitare më 14 prill


Pamje të shkatërrimit në lindje të Ukrainës.
Pamje të shkatërrimit në lindje të Ukrainës.

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Vereshchuk tha se kanë rëndë dakord për nëntë korridore humanitare për evakuimin e civilëve të enjten.

Kjo përfshin evakuimin me vetura private nga qyteti i rrethuar i Mariupolit.

Rrugët e tjera të evakuimit janë nga Berdiansk, Tokmak dhe Enerhodar.

“Ato në rajonin lindor të Luhansk do të funksionojnë nëse forcat pushtuese ruse ndalojnë granatimet e tyre”, shtoi Vereshchuk në një deklaratë.

Zyrtarët ukrainas gati çdo ditë tentojnë të hapin rrugë për evakuimin e civilëve nga Mariupoli.

Në këtë qytet kanë mbetur të bllokuar mijëra civilë, teksa bombardimet dhe luftimet e ashpra po vazhdojnë.

Shumica e tentimeve për evakuim, megjithatë kanë dështuar, dhe Ukraina dhe Rusia kanë fajësuar njëra-tjetrën për mosrespektim të armëpushimit.

Video-ditari i një nxënëseje në Mariupol
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:05:04 0:00

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG