Ndërlidhjet

Me art kundër regjimit: Lufta 25-vjeçare e një iranianeje


Me art kundër regjimit: Lufta 25-vjeçare e një iranianeje
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:07:08 0:00

Artistja iraniane, Parastou Forouhar, viziton atdheun e saj çdo vit, për të shënuar ditën kur prindërit e saj u vranë, në vitin 1998. Ajo hap shtëpinë e familjes së saj në Teheran për disidentët dhe informohet për zhvillimet e fundit. Tani e kthyer në studion e saj në Gjermani, ajo zbulon veprat e saj të fundit dhe rrëfen për Radion Evropa e Lirë udhëtimin e saj të fundit në Iran. Mes tjerash, thotë se pa një ndryshim të thellë në shoqëri, që regjimi, gjithnjë e më pak, arrin ta kontrollojë. (Përgatitën: Valona Tela dhe Ibrahim Berisha)

XS
SM
MD
LG