Ndërlidhjet

“Linda vajzë, por ndihem djalë”: Rrëfimi i transgjinorit nga Prishtina


“Linda vajzë, por ndihem djalë”: Rrëfimi i transgjinorit nga Prishtina
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:38:13 0:00

Teksa po fliste me nënën e tij, Arzeni në moshën 15-vjeçare vendosi ta thoshte atë që dëshironte prej kohësh: "Unë jam djalë”. Fillimisht, nëna nuk e pranoi që fëmija i saj ndihej si djalë, e jo vajzë, siç kishte lindur. Por, shumë shpejt ajo iu bë krah i fortë në rrugëtimin e tij si transgjinor, që në shoqërinë kosovare është mjaft i vështirë. Sot 21-vjeçar, ai tregon në podkastin Libertas, se si është në proces të trajtimit për ndërrimin e gjinisë, çka për të është përmbushje. "Nuk e kam pritur kurrë që do të arrij në këtë pikë, ta kem familjen dhe shoqërinë që më duan, të filloj me tranzicionin, t’i marr hormonet...”, thotë ai.

XS
SM
MD
LG