Ndërlidhjet

Escobar: Presim që barrikadat t'i heqin ata që i kanë ngritur


Escobar: Presim që barrikadat t'i heqin ata që i kanë ngritur
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:18:16 0:00

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se pret që barrikadat e ngritura në veri të Kosovës, të hiqen nga personat që i kanë krijuar ato. I pyetur nëse mendon që Beogradi po i shfrytëzon barrikadat si justifikim për të përmirësuar pozicionin e tij negociues në dialogun me Prishtinën, ai ka thënë se kjo gjë mbetet të shihet, por, “ka ende elemente të mungesës së besimit mes komunitetit serb në Kosovë dhe Qeverisë qendrore".

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se pret që barrikadat e ngritura në veri të Kosovës, të hiqen nga personat që i kanë krijuar ato. I pyetur nëse mendon që Beogradi po i shfrytëzon barrikadat si justifikim për të përmirësuar pozicionin e tij negociues në dialogun me Prishtinë, ai ka thënë se kjo gjë mbetet të shihet, por, “ka ende elemente të mungesës së besimit mes komunitetit serb në Kosovë dhe Qeverisë qendrore". (Video: Arben Hoti, Ibrahim Berisha, Bujar Tërstena)

XS
SM
MD
LG