Ndërlidhjet

BE-ja ndanë edhe 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën


Shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borell.

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të dërgojnë një tjetër ndihmë ushtarake prej 500 milionë eurosh në Ukrainë, tha të premten presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel.

Ky vendim vjen pak më shumë se një javë pasi blloku njoftoi për herë të parë në historinë e tij se BE-ja do të financojë blerjen dhe shpërndarjen e armëve dhe pajisjeve në një vend jo anëtar të Bashkimit Evropian.

BE-ja muajin e kaluar theu një tabu të kahershme duke rënë dakord të paguajë për dërgesat e armëve në Ukrainë pasi presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e fqinjit të tij.

Lëvizja ishte pjesë e një shtytjeje të gjerë nga aleatët e Ukrainës për të dërguar armë përballë lutjeve të dëshpëruara nga Kievi për më shumë mbështetje për ta ndihmuar atë të luftojë forcat avancuese të Kremlinit.

Zyrtarët thanë se kësti i ri i parave do të shkonte për rimbursimin e vendeve të BE-së që po dërgonin në mënyrë të njëanshme armë të kërkuara nga Kievi.

Ukraina ka bërë presion që aleatët e saj të furnizojnë sisteme të mbrojtjes ajrore për të ndihmuar në parandalimin e bombardimeve ruse pasi Perëndimi kundërshtoi thirrjet për të vendosur një zonë ndalim-fluturimi.

Udhëheqësit e BE-së e kanë përshkruar sulmin e Moskës ndaj Ukrainës si një thirrje zgjimi për bllokun 27-vendesh që të fokusohet më shumë në forcimin e mbrojtjes.

Ata pritet të angazhohen "për të rritur ndjeshëm shpenzimet e mbrojtjes" dhe për të forcuar bashkëpunimin në projektet e mbrojtjes midis vendeve anëtare në bisedimet pranë Parisit.

Siguria kolektive në Bashkimin Evropian trajtohet kryesisht nga aleanca e NATO-s e udhëhequr nga SHBA-ja, por Franca, fuqia më e madhe ushtarake e BE-së, ka qenë në krye të thirrjeve për një rol të zgjeruar për bllokun.

XS
SM
MD
LG