Ndërlidhjet

Edhe Belgjika ashpërson masat kundër COVID-19 


Vaksinimi kundër COVID-19

Kryeministri i Belgjikës, Alexander De Croo tha se ky shtet është i detyruar të shtrëngojë masat kufizuese ndaj koronavirusit pasi rritja e rasteve së fundmi po rëndon spitalet.

Kopshtet e fëmijëve dhe shkollat fillore tashmë do të mbyllen për sezonin e festave, një javë më parë, nga 20 dhjetori.

Sipas vendimit, fëmijët nga 6 vjeç e më lart duhet të vendosin maska.

Qeveria ka vendosur që limiti i personave në ambiente të mbyllura të jetë 200.

“Ka shumë njerëz që nuk po marrin trajtimin për të cilin kanë nevojë në spital, prandaj është e rëndësishme që të veprohet shpejt”, tha kryeministri duke bërë të ditur që 40 për qind e shtretërve në Klinikat Infektive janë të mbushura me pacientë të COVID-19.

Kjo është java e tretë me rradhë që qeveria e Belgjikës i shtrëngon masat.

Të premten e kaluar, qeveria mbylli klubet e natës dhe urdhëroi që baret dhe restaurantet të mbyllen në orën 23 për tre javë.

Në mesataren javore, 17, 862 raste të reja janë raportuar, një rritje prej 6 për qind nga java e kaluar.

Hospitalizimet u rritën për 4 për qind.

Më shumë se 27 mijë njerëz kanë vdekur në Belgjikë nga COVID-19.

XS
SM
MD
LG