Ndërlidhjet

Belgjika e thërret ambasadoren izraelite, pasi ndërtesa e saj në Gazë u bombardua


Ministrja e Jashtme e Belgjikës, Hadja Lahbib.
Ministrja e Jashtme e Belgjikës, Hadja Lahbib.

Belgjika e ka ftuar në takim ambasadoren e Izraelit në Bruksel, pasi ndërtesa e një agjencie belge për zhvillim në Rripin e Gazës është bombarduar, si dhe tha se synon ta ngrejë çështjen e dëmshpërblimit për këtë incident.

“Sulmet ndaj infrastrukturës civile i shkelin parimet e ligjit humanitar ndërkombëtar. Të gjitha palët duhet t’i përmbahen atij”, tha ministrja e Jashtme e Belgjikës, Hadja Lahbib, në rrjetin social X.

Ministria belge për Bashkëpunim Zhvillimor tha se nuk është në dijeni për viktima në civilë dhe se ndërtesa, e cila ishte e përbashkët me Handicap International, duhej të ketë qenë e zbrazët në kohën e bombardimit.

Një zëdhënës i Ministrisë tha se ambasadorja izraelite, Idit Rosenzweig-Abu, është zotuar se do të ketë hetim për këtë incident.

Në një komunikatë për media, Ministria e Jashtme shtoi: “Belgjika do ta kthejë çështjen e dëmshpërblimit për infrastrukturën e dëmtuar të projekteve të financuara nga BE-ja dhe vendet anëtare në agjendën e konsultimeve të ardhshme evropiane”.

Nuk është e qartë se kur u bombardua ndërtesa në fjalë.

Belgjika e mori vesh lajmin të enjten dhe dyshon se bombardimi ndodhi të mërkurën, sipas Ministrisë.

Ministria belge i përsëriti thirrjet për një armëpushim afatgjatë humanitar në Gazë, kthimin e procesit të paqes, dhe për bisedime politike të cilat mund të çojnë drejt një zgjidhjeje me dy shtete.

“Kjo është mënyra e vetme për të dalë nga ky konflikt”, sipas saj.

Në të kaluarën, Belgjika e ka kritikuar qasjen e Izraelit në këtë konflikt.

XS
SM
MD
LG