Ndërlidhjet

Beteja për ta mbrojtur Lumin Vjosa


Beteja për ta mbrojtur Lumin Vjosa
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Një fushatë për mbrojtjen e atij që po cilësohet lumi i fundit “i egër” në Evropë po vazhdon në Shqipëri. Fshatarë dhe aktivistë mjedisorë po kundërshtojnë planin e qeverisë për të ndërtuar më shumë se 30 hidrocentrale përgjatë rrjedhës së Lumit Vjosa. Sipas ekspertëve dhe aktivistëve lokalë, ndërtimi i digave do të përmbyste zona të mëdha dhe do të dëmtonte ekosistemin. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Arben Hoti)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG