Ndërlidhjet

Opozita në Bjellorusi i përgjigjet me grevë dhunës policore


Opozita në Bjellorusi i përgjigjet me grevë dhunës policore
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Dhjetëra-mijëra persona kanë protestuar në Bjellorusi pasi opozita bëri thirrje për një grevë të përgjithshme në të gjithë vendin më 26 tetor si presion ndaj Alyaksandr Lukashenkas, për të dhënë dorëheqje. Kjo thirrje u bë një ditë pasi policia përdori gaz lotsjellës dhe plumba gome kundër mijëra protestuesve në kryeqytetin, Minsk dhe qytete të tjera anembanë Bjellorusisë. Të paktën 280 persona u arrestuan. (Përgatiti: Arben Hoti)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG