Ndërlidhjet

Lamtumirë 19 viktimave të Srebrenicës

Mijëra njerëz në Bosnje dhe Hercegovinë u mblodhën të dielën për të përkujtuar masakrën e Srebrenicës - gjenocidin e vetëm të njohur në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore - dhe për të varrosur eshtrat e 19 viktimave të identifikuara së voni. Masakra ndodhi në korrik të vitit 1995, kur forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë. (Përgatiti: Valona Tela)

Shfaq më shumë

XS
SM
MD
LG