Ndërlidhjet

Britania e Madhe regjistron numër rekord të rasteve ditore me COVID-19


Fotografi ilustruese- Spital për trajtimin e COVID-19.
Fotografi ilustruese- Spital për trajtimin e COVID-19.

Qeveria e Britanisë së Madhe ka thënë se ka regjistruar një numër të ri rekord të rasteve ditore me COVID-19.

Autoritetet kanë thënë se të enjten (16 dhjetor) u regjistruan 88,376 raste të reja, gati 10,000 më shumë se rekordi i ditës paraprake.

Zyrtarët thanë se 146 persona janë të infektuar me koronavirus vdiqën të mërkurën dhe të enjten.

Sipas zyrtarëve britanikë, varianti Omicron është duke u përhapur me një shpejtësi “absolutisht të jashtëzakonshme”, me numrat e rasteve që po dyfishohen çdo dy apo tri ditë.

Agjencia për Siguri Shëndetësore në Britani të Madhe tha se 1, 691 raste të reja me Omicron janë regjistruar në vend, duke e sjellur numrin toal në 11,708.

Megjithatë, shkencëtarët kanë paralajmëruar se numri është sipas të gjitha gjasave më i lartë.

Qeveria e Britanisë së Madhe ka thënë se regjistruar një numër të ri rekord të rasteve ditore me COVID-19.

Autoritetet kanë thënë se të enjten (16 dhjetor) u regjistruan 88,376 raste të reja, gati 10,000 më shumë se rekordi i ditës paraprake.

Zyrtarët thanë se 146 persona janë të infektuar me koronavirus vdiqën të mërkurën dhe të enjten.

Sipas zyrtarëve britanikë, varianti Omicron është duke u përhapur me një shpejtësi “absolutisht të jashtëzakonshme”, me numrat e rasteve që po dyfishohen çdo dy apo tri ditë.

Agjencia për Siguri Shëndetësore në Britani të Madhe tha se 1, 691 raste të reja me Omicron janë regjistruar në vend, duke e sjellur numrin toal në 11,708.

Megjithatë, shkencëtarët kanë paralajmëruar se numri është sipas të gjitha gjasave më i lartë.

XS
SM
MD
LG