Ndërlidhjet

Bunarë gjithnjë e më të thellë për ujitjen e arave në Azi


Bunarë gjithnjë e më të thellë për ujitjen e arave në Azi
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

Në mes të një krize në rritje për ujë në Azinë Qendrore, hapësit e bunarëve në Uzbekistan po detyrohen të shpojnë gjithnjë e më thellë, për t’i furnizuar fermerët ruralë. Teksa thellësia e ujit nëntokësor po bie, hapësit më nuk mund t’u garantojnë fermerëve se do të gjejnë burim të besueshëm të ujitjes. Faji po u ngarkohet ndryshimeve klimatike, keqpërdorimit të resurseve dhe politikave qeveritare. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ekrem Fazliu)

XS
SM
MD
LG