Ndërlidhjet

Çekia regjistroi marsin më vdekjeprurës qysh më 1947


Në Kështjellën e Pragës, më 10 maj, janë ndezur qirinj për të kujtuar viktimat e koronavirusit në Republikën Çeke.
Në Kështjellën e Pragës, më 10 maj, janë ndezur qirinj për të kujtuar viktimat e koronavirusit në Republikën Çeke.

Marsi i këtij viti në Republikën Çeke ishte më vdekjeprurësi se çdo muaj tjetër qysh në vitin 1947, bëri të ditur Agjencia e Statistikave e këtij vendi.

Sipas të dhënave të saj, 16,000 vdekje u regjistruan në mars - rreth 60 për qind më shumë se numrat mesatarë për atë muaj në periudhën 2015-2019.

Rajoni Usti u godit më së keqi.

Republika Çeke u përball me valë të rëndë të koronavirusit në muajin mars, çfarë e detyroi Qeverinë që t’i ndalojë udhëtimet midis rajoneve për disa javë.

Nga viktimat e raportuara për atë muaj, 5,779 ishin njerëz që u infektuan me koronavirus dhe vdiqën, kanë treguar më herët të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë.

Sipas Agjencisë së Statistikave, vdekshmëria ishte më e lartë midis burrave sesa grave.

Javëve të fundit, situata pandemike është përmirësuar dukshëm në Republikën Çeke.

Mesatarja shtatëditore e infektimeve ka rënë në 95 raste për 100,000 banorë.

Të hënën, Çekia ka nisur rihapjen e dyqaneve jothelbësore, pas gati gjashtë muajsh të mbyllura.

XS
SM
MD
LG