Ndërlidhjet

Civilët afganë rrokin armët pas ofensivës së talibanëve


Civilët afganë rrokin armët pas ofensivës së talibanëve
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

Militantët talibanë kanë marrë në kontroll disa distrikte në Afganistan, teksa luftimet janë intensifikuar në javët e fundit. Civilët në disa pjesë të vendit kanë nisur të mobilizohen në grupe të armatosura, duke u zotuar për luftë përkrah ushtrisë, për t’ua pamundësuar talibanëve zgjerimin në territore të tjera. Konflikti i përshkallëzuar po ndodh teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten për tërheqjen e forcave të tyre të fundit luftarake nga Afganistani këtë vit. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG