Ndërlidhjet

COVAX do të dërgojë vaksina në zonat e konfliktit


Doza vaksine të kompanisë Johnson & Johnson.
Doza vaksine të kompanisë Johnson & Johnson.

Shtetet e Bashkuara kanë ndërmjetësuar një marrëveshje në mes të kompanisë Johnson & Johnson dhe programit COVAX për shpërndarje të vaksinave kundër koronaviurusit në zonat e konfliktit.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka bërë të ditur marrëveshjen më 10 nëntor, në një takim virtual të ministrave të jashtëm të shumë vendeve të botës, për të diskutuar për pandeminë e koronavirusit.

“Neve na duhet t’i sigurojmë njerëzit që nuk kanë qasje në vaksina nga fushatat qeveritare se nuk i kemi lënë jashtë përpjekjeve tona. Ata duhet të mbrohen po ashtu”, ka thënë Blinken.

Marrëveshja nënkupton se vaksinat e kompanisë J&J mund të shpërndahen në zonat e konfliktit nga organizatat, përveç qeverive.

Komiteti Ndërkombëtar për Kryqin e Kuq e ka mirëpritur vendimin, duke e quajtur “hap pozitiv”.

COVAX është program i Kombeve të Bashkuara që synon të furnizojë me vaksina vendet me të ardhura të ulëta.

Zyrtarët nuk kanë bërë të ditur se në cilat vende do të dërgohen vaksinat.

XS
SM
MD
LG