Ndërlidhjet

Vuajtja e heshtur e grave pas lindjes


Vuajtja e heshtur e grave pas lindjes
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:26:59 0:00

Ndryshimet hormonale, të cilat kalojnë në ndryshime emocionale dhe deri te depresioni dhe ankthi te nënat e reja, kryesisht neglizhohen nga shoqëria në Kosovë. Në mungesë të trajtimit të mirëfilltë, depresioni pas lindjes te nënat e reja rëndohet edhe më shumë dhe pashmangshëm përcillet te të porsalindurit. Neglizhenca ndaj shëndetit mendor dhe gjendjes emocionale të nënave të reja, shpesh vjen edhe si pasojë e mosinformimit të duhur lidhur me ndryshimet që vijnë me sjelljen në jetë të një fëmije. Depresioni pas lindjes është tema e këtij episodi të Libertas, podkast i Radios Evropa e Lirë, ku flasin: Arta Kosova, nënë e dy fëmijëve, psikiatrja, Valbona Tafilaj dhe mamia, Magbule Elezi.

XS
SM
MD
LG