Ndërlidhjet

Dhjetëra të vrarë në një sulm në Afganistan


Harta e Afganistanit

Së paku 27 vetë humbën jetën nga shpërthimi i një makine bombë në provincën Logar të Afganistanit.

Shpërthimi ndodhi pranë një hoteli në kryeqytetin e provincës, Pul-e Alam.

Kreu i këshillit provincial, Hasibullah Stanekzai, tha se së paku 60 vetë u plagosën.

Një zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë tha se rreth 40 njerëz u dërguan në spital - disa prej tyre në gjendje kritike.

Përgjegjësinë për sulmin nuk e mori askush.

Motivi për shënjestrimin e rezidencës civile është po ashtu i paqartë.

Dhuna në Afganistan ka qenë në rritje javëve të fundit.

Dy javë më parë, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe NATO-ja kanë njoftuar se do t’i tërheqin trupat e tyre nga Afganistani deri më 11 shtator, për t’u dhënë fund dy dekadave të pranisë së huaj ushtarake në këtë vend.

Video:

A do t'ia dalë Afganistani pa Amerikën?
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:08:53 0:00

XS
SM
MD
LG