Ndërlidhjet

Dhuna dhe martesat me detyrim i shtyjnë gratë afgane të ikin


Dhuna dhe martesat me detyrim i shtyjnë gratë afgane të ikin
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

Freshta Hosseini, aktiviste për të drejtat e grave dhe atlete garuese, është sulmuar dhe është kërcënuar nga militantët talibanë. Sawsan Azizi, juriste e diplomuar rishtas, pohon se do të ishte detyruar të martohej kundër vullnetit të saj, nëse do të kishte qëndruar në Afganistan. Që të dyja gratë kanë gjetur siguri në Taxhikistanin fqinj, por shqetësohen për të ardhmen e atdheut të tyre dhe të grave që jetojnë atje. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG