Ndërlidhjet

Edukimi, armë kundër diskriminimit


Edukimi, armë kundër diskriminimit
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:30:00 0:00

Edukimi është një ndër metodat që organizata Roma Versitas Kosovo e ka në fokus si armë për të luftuar diskriminimin ndaj komuniteteve romë, ashkali dhe egjiptianë nga shoqëria kosovare. Përmes bursave dhe projekteve të ndryshme, nga viti 2017 deri sot, ata kanë arritur t’i kenë në listat e tyre reth 1000 studentë të këtyre komuniteteve, nga pesë sa ishin në fillimet e aktiviteteve. Në këtë episod të Libertas flasim me Fatlum Kryeziun, koordinator i projekteve në këtë organizatë dhe Elvis Avdiu, një ndër ish studentët bursistë.

XS
SM
MD
LG