Ndërlidhjet

Si ua ndryshoi lufta jetën fëmijëve ukrainas?


Si ua ndryshoi lufta jetën fëmijëve ukrainas?
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

Ndonëse lufta në Ukrainë i ka detyruar rreth 500.000 fëmijë të largohen jashtë vendit, shumica dërrmuese kanë gjetur një mënyrë për të vazhduar shkollimin. Efektet e traumave të luftës me Rusinë janë të shumta, teksa rreth 75 për qind e fëmijëve ukrainas llogaritet se kanë pësuar dëme psikologjike. Borys Sachalko nga projekti i Radios Evropa e Lirë, Current Time, ka biseduar me tre nxënës, të cilët kanë kaluar sfida të ndryshme, për të parë se si po ia dalin. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

XS
SM
MD
LG