Ndërlidhjet

Odesa në Prishtinë


Odesa në Prishtinë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:11:15 0:00

Në pamundësi të mbajtjes së edicionit të rregullt për shkak të luftës në Ukrainë, Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Odesa, ka sjellë një pjesë të programit në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit PriFest në Prishtinë. Në podkastin e Radios Evropa e Lirë, Libertas, drejtuesja e këtij festivali dhe e Akademisë së Filmit në Ukrainë, Anna Machukh, thotë se ndër qëllimet e prezantimit të filmave për audienca ndërkombëtare, është edhe fakti që sipas saj Ukraina dhe kultura ukrainase shihej “si pjesë e vogël shtesë e kulturës së madhe ruse”.

XS
SM
MD
LG