Ndërlidhjet

Arrestohen 25 anëtarë të grupit që dyshohej se po planifikonte grushtshtet në Gjermani


Policia siguron zonën pasi 25 anëtarë dhe mbështetës të dyshuar të një grupi të ekstremit të djathtë u arrestuan gjatë bastisjeve në të gjithë Gjermaninë. 7 dhjetor 2022.

Pas bastisjes së dhjetëra lokacioneve në 11 shtete federale të Gjermanisë, policia gjermane ka arrestuar 25 persona, të cilët dyshoheshin për komplot për rrëzimin e Qeverisë. Ata thuhet se i përkasin një grupi të ekstremit të djathtë.

Prokurorët federalë thanë se në këtë aksion kanë marrë pjesë rreth 3.000 policë, të cilët kryen bastisje në 130 lokacione.

Ministri i Drejtësisë, Marco Buschmann, e përshkroi aksionin si "operacion anti-terrorizëm", dhe tha se dyshohet se grupi kishte planifikuar një sulm të armatosur ndaj institucioneve të shtetit.

Raportimet në mediat gjermane thonë se grupi i përbërë nga figura të ekstremit të djathtë dhe ish-ushtarakë, kishte bërë "përgatitje konkrete" për të sulmuar ndërtesën e Parlamentit, Reichstag, për të marrë pushtetin.

Sipas autoriteteve gjermane, 22 nga 25 të arrestuarit janë shtetas gjerman, ndërsa tre të tjerë, përfshirë një shtetas rus, dyshohet se e mbështesnin grupin.

Rusia hodhi përfshirjen në rastin në Gjermani, duke e cilësuar si “çështje të brendshme”.

“Nuk ka ndërhyrje të Rusisë në këtë çështje”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, sipas mediave ruse.

Në këtë aksion kanë marrë pjesë rreth 3.000 policë, të cilët kryen bastisje në 130 lokacione. Gjermani, 7 dhjetor 2022.
Në këtë aksion kanë marrë pjesë rreth 3.000 policë, të cilët kryen bastisje në 130 lokacione. Gjermani, 7 dhjetor 2022.

Në krye të grupit dyshohet se ishte një 71-vjeçar, të cilit i referoheshin si princi Heinrich XIII.

Prokurorët federalë thanë se grupi planifikoi që ta instalonte atë si udhëheqësin e ri të Gjermanisë, dhe për këtë arsye vetë 71-vjeçari dyshohet se kishte kontaktuar me zyrtarët rusë me qëllim të negocimit të një rendi të ri në vend, pasi Qeveria gjermane të rrëzohej. Ai dyshohet se u ndihmua nga një grua ruse, Vitalia B.

Prokurorët identifikuan edhe një person tjetër të ndaluar nga policia.

Gazeta gjermane Der Spiegel raportoi se ajo është gjyqtare dhe ish-deputete e partisë së ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermaninë.

Partia, e njohur me akronimin e saj gjerman AfD, është vënë gjithnjë e më shumë nën vëzhgimin e shërbimeve gjermane të sigurisë për shkak të lidhjeve të saj me ekstremistët.

Bashkëdrejtuesit e AfD-së, Tino Chrupalla dhe Alice Weidel dënuan planet e raportuara, për të cilat ata thanë se i kishin mësuar vetëm përmes raportimeve në media.

"Ne kemi besim të plotë në autoritetet e përfshira dhe kërkojmë një hetim të shpejtë dhe gjithëpërfshirës", thanë ata në një deklaratë.

Ministrja e Brendshme, Nancy Faeser, tha se bastisjet treguan se "ne dimë të mbrohemi kundër armiqve të demokracisë”.

"Vetëm hetimi i mëtejshëm do të tregojë një pamje të qartë se sa larg kishin arritur planet për grushtshtet”, tha ajo.

Zyrtarët kanë paralajmëruar vazhdimisht se ekstremistët e ekstremit të djathtë përbëjnë kërcënimin më të madh për sigurinë e brendshme të Gjermanisë.

Kryeprokurori federal i Gjermanisë pritet të deklarohet për media më vonë gjatë ditës.

Pjesë e këtij grupi thuhet se janë anëtarë të lëvizjes ekstremiste “Reichsbuerger” apo “Qytetarët e Rajhut”, të cilët janë prej kohësh në vëzhgimin e policisë gjermane për sulme të dhunshme dhe teori konspirative raciste.

Ata, gjithashtu, refuzojnë ta njohin shtetin modern gjerman.

Rreth 50 burra dhe gra dyshohet se kanë qenë pjesë e grupit që thuhet se kanë bërë komplot për ta përmbysur Republikën dhe për ta zëvendësuar atë me një shtet të ri të modeluar sipas Gjermanisë së vitit 1871.

XS
SM
MD
LG