Ndërlidhjet

Bie numri i refugjatëve ukrainas që po arrijnë në Gjermani


Refugjatët ukrainas. Fotografi nga arkivi.
Refugjatët ukrainas. Fotografi nga arkivi.

Fluksi i refugjatëve ukrainas që hyjnë në Gjermani është ngadalësuar në rreth 2,000 persona në ditë.

Ministrja e Brendshme gjermane, Nancy Faeser, tha më 14 maj, se numri i refugjatëve është ulur nga 15,000 njerëz në ditë që hynin në Gjermani në mesin e muajit mars, kur kishin kaluar vetëm disa javë pasi Rusia nisi pushtimin e Ukrainës.

Faeser tha për Rheinische Post se shumica e refugjatëve ukrainas në fund do të kthehen në Ukrainë.

Megjithatë, ajo tha se “disa do të qëndrojnë nëse njerëzit shohin mundësi për të gjetur hapësirë në tregun gjerman të punës”.

Gazeta gjermane, Welt am Sonntag, raportoi më 14 maj se mbi 700,000 refugjatë ukrainas janë regjistruar në autoritetet gjermane qëkur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Rreth 40 për qind e refugjatëve ukrainas janë të mitur dhe më pak se 80 për qind janë gra, sipas gazetës, e cila citoi të dhënat e Ministrisë së Brendshme.

Mbi 6 milionë ukrainas janë larguar nga shteti qëkur ka nisur lufta, kanë thënë Kombet e Bashkuara.

XS
SM
MD
LG