Ndërlidhjet

Ish-krerët e UÇK-së të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit,
Ish-krerët e UÇK-së të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit,

Përfundojnë deklaratat hyrëse në gjyqin ndaj ish-krerëve të UÇK-së

  • Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe tre bashkëpunëtorë të tij të kohës së luftës, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi, kanë dalë më 3 prill para Gjykatës Speciale në Hagë, për t’u gjykuar për akuzat që i lidhin me krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.
  • Ata dyshohen për vrasje të serbëve, romëve dhe kundërshtarëve të tjerë në luftën e viteve 1998/99 në Kosovë.
  • Krimet e supozuara përfshijnë: vrasje, torturë dhe zhdukje me forcë, dhe janë kryer në disa qytete të Kosovës dhe në disa zona të veri të Shqipërisë.
  • Të katërtit, ish-udhëheqës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, janë deklaruar të pafajshëm.
14:21 5.4.2023

Lexues të nderuar,

Këtu po e mbyllim mbulimin e drejtpërdrejtë të tri ditëve të para të gjykimit të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Nga 3 deri më 5 prill, palët paraqitën deklaratat e tyre hyrëse në rastin kundër ish-eprorëve të UÇK-së: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi.

Në Dhomat e Specializuara, më 11 prill Zyra e Prokurorit të Specializuar do të nisë paraqitjen e provave kundër të pandehurve.

Ju falënderojmë që na ndoqët.

14:07 5.4.2023

Tri ditët e para të gjyqit

Për tri ditë me radhë, në Dhomat e Specializuara në Hagë, palët mbajtën deklaratat e tyre hyrëse në rastin kundër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Më poshtë mund të gjeni një tekst përmbledhës për tri ditët e para të gjykimit ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit:

12:28 5.4.2023

Mbrojtja thotë se nuk ka prova kundër Krasniqit

Gjatë deklaratave hyrëse, ekipi mbrojtës i Jakup Krasniqit argumentoi se Zyra e Prokurorit të Specializuar nuk ka prova që e lidhin Krasniqin me ndonjë prej krimeve të pretenduara në aktakuzë.

Mbrojtja: Jakup Krasniqi nuk kishte fuqi t'i ndalonte krimet
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

11:52 5.4.2023

Pjesë nga deklarimi i Krasniqit para Speciales

Jakup Krasniqi mbajti një fjalim para trupit gjykues, duke thënë se është "absurde" që ai të akuzohet për persekutimin e pjesëtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës, duke theksuar se ai vetë ka qenë pjesë e këtij subjekti politik.

Krasniqi: Është absurde të akuzohem për persekutim
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

Shfaq më shumë

XS
SM
MD
LG