Ndërlidhjet

Talibanët shtypin talentin e grave afgane


Talibanët shtypin talentin e grave afgane
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

Ish-studentja afgane, Farzana Haidari, tani po punon me makinë të qepjes në provincën Gor. Ajo ishte pothuajse në përfundim të studimeve për Gjuhë dhe Letërsi Persiane, kur talibanët ndaluan shkollimin universitar për vajzat dhe gratë. Që kur ka marrë pushtetin më 2021, regjimi ka shkelur zotimet se do të lejojë qasje në edukim dhe karriera profesionale për gratë afgane. (Përgatitën: Mimoza Sadiku dhe Bujar Tërstena)

XS
SM
MD
LG