Ndërlidhjet

Gratë mbyllen brenda prej "frikës së madhe" nga talibanët


Gratë mbyllen brenda prej "frikës së madhe" nga talibanët
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

Gazetarja e pavarur e Current Time, Liza Karimi, përshkruan jetën në rrugët e Kabulit të kontrolluar nga talibanët, tri ditë pasi militantët e morën në dorë kryeqytetin afgan. Ajo thotë se shumë njerëz – veçanërisht gratë – kanë shumë frikë, pavarësisht thirrjeve dhe garancive nga talibanët që popullata të vazhdojë jetën normale. Ajo pohon se vetëm pak gra po dalin jashtë me bashkëshortët e tyre apo me meshkujt e familjes, dhe se shumë njerëz ende po kërkojnë me ngulm mënyra për të ikur nga vendi. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ibrahim Berisha)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG