Ndërlidhjet

Greqi: Jeta e migrantëve pas zjarrit shkatërrues

Më shumë se 12.000 njerëz, kryesisht azilkërkues nga Afganistani, Siria dhe Afrika, mbetën pa strehë dhe qasje në ushqim, pasi një zjarr shkatërroi kampin e migrantëve Moria në ishullin Lesbos të Greqisë, më 9 shtator. Autoritetet kanë filluar strehimin e tyre në një kamp të improvizuar. Gjermania ka shprehur gatishmërinë të pranojë rreth 1.500 migrantë nga ishujt grekë. Në territorin grek janë rreth 30.000 migrantë.

Trego më shumë

XS
SM
MD
LG