Ndërlidhjet

Twitter pezullon kongresisten për postimet rreth koronavirusit


Kongresistja amerikane, Marjorie Taylor Greene.
Kongresistja amerikane, Marjorie Taylor Greene.

Rrjeti social Twitter pezulloi përkohësisht llogarinë e ligjvënëses amerikane, Marjorie Taylor Greene, për shkak të publikimit të informacioneve “çorientuese” për koronavirusin.

Twitter tha se llogaria e saj, për 12 orë, do të mund vetëm të lexohet.

Greene, kongresiste republikane, është kritike e zëshme e vaksinave kundër koronavirusit dhe përdorimit të maskave.

Muajin e kaluar, ajo ka kërkuar falje për krahasimin e rregullave të maskës me trajtimin e hebrenjve në Gjermaninë naziste.

Në dy postime të hënën, ajo tha se vaksinat nuk duhet të kërkohen dhe se koronavirusi nuk është i rrezikshëm për njerëzit e moshave nën 65 vjeç, që nuk janë obezë.

Të dyja postimet mund të shihen ende, por Twitter i etiketoi ato si “çorientuese”.

Në përgjigje të pezullimit, Greene tha se kompanitë e mediave sociale po sulmojnë fjalën e lirë, me mbështetjen e Shtëpisë së Bardhë.

Javën e kaluar, presidenti amerikan, Joe Biden, u bëri thirrje firmave të mediave sociale që të ndërmarrin më shumë veprime kundër përhapjes së informacioneve të rreme rreth koronavirusit dhe vaksinave.

“Ato [informacionet e rreme] po vrasin njerëz. E vetmja pandemi që kemi është midis të pavaksinuarve”, u tha Biden gazetarëve.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG