Ndërlidhjet

Sportistja iraniane thotë se garoi “pa dashje” pa hixhab


Sportistja iraniane, Elnaz Rekabi gjatë garës në Kampionatin Aziatik në Korenë e Jugut më 16 tetor 2022.
Sportistja iraniane, Elnaz Rekabi gjatë garës në Kampionatin Aziatik në Korenë e Jugut më 16 tetor 2022.

Kampionia iraniane e ngjitjes, Elnaz Rekabi, tha se pa dashje garoi pa hixhab në një garë ndërkombëtare në Korenë e Jugut. Kjo deklaratë vjen teksa janë rritur shqetësimet për sigurinë e saj, pasi shumë komentuan se ajo mbështeti protestuesit në Iran, të cilët po protestojnë qëkur një grua e re vdiq teksa ishte në mbajtje, nën akuzat se kishte shkelur rregullat e veshjes së hixhabit.

Rekabi, që doli i katërta në Kampionatin Aziatik, u zhduk për disa orë pas garës, duke rritur frikën se autoritetet iraniane e kishin kthyer atë në Teheran më 18 tetor.

Sportistja 33-vjeçare tha përmes një postimi në Instagram se garoi pa hixhab – veshja e të cilit është e detyrueshme për gratë iraniane kur dalin në publik – për shkak të “planifikimit të keq dhe thirrjes së papritur për të garuar”.

“Pa dashje kisha një problem me mbulesën time”, tha ajo dhe shtoi se ishte duke u kthyer në Iran së bashku me ekipin e saj “sipas orarit të planifikuar paraprakisht”.

*Video nga arkivi: Protestat në Iran për hixhabin

Nuk ka mundur të verifikohet nëse Rekabi e bëri këtë deklaratë vetë apo ishte nën presionin e zyrtarëve iranianë.

Kjo ngjarje kundërthënëse vjen një muaj pas trazirave në mbarë Iranin – që paraqesin një prej sfidave më të mëdha të regjimit islamik që nga revolucioni i vitit 1979 – që u nxitën nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini, pasi ajo u arrestua nga policia nën akuzat se kishte shkelur rregullat e hixhabit.

Që nga nisja e protestave, disa kampionë të sporteve të ndryshme në Iran dhe figura të tjera të shquara, sikurse ylli i futbollit Ali Daei, janë thirrur në bisedë informative ose janë arrestuar nga autoritetet dhe u janë konfiskuar pasaportat, pasi kanë mbështetur protestat anti-qeveritare.

Hixhabi u bë i detyrueshëm për gratë dhe vajzat afgane pas Revolucionit Islamik të vitit 1979.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG