Ndërlidhjet

Në Iran vazhdojnë protestat pas rrëzimit të aeroplanit

Për të tretën ditë me radhë, në Iran mbahen protesta kundër regjimit, i cili ka pranuar se ka rrëzuar një avion ukrainas të pasagjerëve. Tragjedia ka ndodhur pak orë pasi Irani ka sulmuar me raketa balistike bazat ushtarake amerikane në Irak, më 8 janar.
Teherani fillimisht ka mohuar se ka faj. Pasi e ka pranuar përgjegjësinë për tragjedinë, ku kanë mbetur të vrarë 176 njerëz, në Teheran dhe qytete të tjera të Republikës Islamike kanë shpërthyer protesta kundër udhëheqjes.

Trego më shumë

XS
SM
MD
LG