Ndërlidhjet

Trupat izraelite tërhiqen nga spitali më i madh i Gazës


Palestinezë duke shikuar dëmet në spitalin Al Shifa, në Qytetin e Gazës, pas tërheqjes së forcave izraelite, më 1 prill 2024.
Palestinezë duke shikuar dëmet në spitalin Al Shifa, në Qytetin e Gazës, pas tërheqjes së forcave izraelite, më 1 prill 2024.

Ushtria izraelite u tërhoq nga spitali më i madh i Gazës herët të hënën pas një bastisjeje dy-javore, duke lënë pas disa trupa dhe një shkatërrim të madh, sipas banorëve palestinezë.

Ushtria e ka përshkruar bastisjen në spitalin Shifa si një nga operacionet më të suksesshme të luftës gati gjashtëmujore.

Ata thanë se kanë vrarë shumë pjesëtarë të Hamasit, grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian dhe militantë të tjerë, duke përfshirë operativë të lartë.

Ushtria tha se sekuestroi armë dhe inteligjencë të vlefshme si dhe konfirmoi se forcat ishin tërhequr të hënën.

Agjencia shëndetësore e OKB-së tha se disa pacientë vdiqën dhe dhjetëra u rrezikuan gjatë bastisjes, gjë që solli edhe më shumë shkatërrim në një spital që tashmë kishte pushuar së funksionuari. Ditët e luftimeve të ashpra treguan se Hamasi ende mund të bëjë rezistencë edhe në një nga zonat më të goditura të Gazës.

Mohammed Mahdi, i cili ishte në mesin e qindra palestinezëve që u kthyen në zonë, përshkroi një skenë të "shkatërrimit total". Ai tha se disa ndërtesa ishin djegur dhe se ai kishte numëruar gjashtë trupa në zonë, duke përfshirë dy në oborrin e spitalit.

Pamjet që qarkullonin në internet tregonin ndërtesa të dëmtuara dhe të djegura rëndë, tufa dheu që ishin grumbulluar nga buldozerët dhe pacientë në barela në korridoret e errësuara.

Një tjetër banor, Yahia Abu Auf, tha se kishte ende pacientë, punonjës mjekësorë dhe njerëz të zhvendosur që strehoheshin brenda kompleksit mjekësor pasi disa pacientë ishin dërguar në Spitalin Ahli aty pranë. Ai tha se buldozerët e ushtrisë kishin lëruar mbi një varrezë të improvizuar në oborrin e Shifas.

"Situata është e papërshkrueshme," tha ai. "Okupimi shkatërroi të gjithë ndjenjën e jetës këtu."

Izraeli ka akuzuar Hamasin për përdorimin e spitaleve për qëllime ushtarake dhe ka bastisur disa objekte mjekësore. Ai thotë se nisi bastisjen në Shifa pasi Hamasi dhe militantët e tjerë ishin rigrupuar atje.

Zyrtarët shëndetësorë në Gaza i mohojnë këto akuza. Kritikët akuzojnë ushtrinë për rrezikimin e pamatur të civilëve dhe për shkatërrimin e një sektori shëndetësor tashmë të mbingarkuar me të plagosur nga lufta. Palestinezët thonë se trupat izraelite evakuuan me forcë shtëpitë pranë spitalit Shifa në qendër të qytetit të Gazës dhe detyruan qindra banorë të marshonin në jug.

Të paktën 21 pacientë kanë vdekur që nga fillimi i bastisjes, postoi Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus të dielën vonë në X, dikur Twitter.

Ai tha se mbi njëqind pacientë ishin ende brenda kompleksit, duke përfshirë katër fëmijë dhe 28 pacientë në gjendje kritike. Ai tha gjithashtu se nuk kishte pelena, qese me urinë apo ujë për të pastruar plagët dhe se shumë pacientë vuanin nga plagë të infektuara dhe dehidratim.

Ushtria kishte bastisur më parë Shifan, spitalin më të madh të Gazës, në nëntor, pasi tha se Hamasi mbante një qendër komandimi dhe kontrolli brenda dhe poshtë kompleksit.

Forcat izraelite zbuluan një tunel që kalonte poshtë spitalit që të çonte në disa dhoma, si dhe armë që tha se kishte konfiskuar nga brenda ndërtesave mjekësore, por asgjë në shkallën e asaj që kishte pretenduar përpara bastisjes.

Lufta filloi më 7 tetor, kur militantët e udhëhequr nga Hamasi hynë në jug të Izraelit, duke vrarë rreth 1200 njerëz, kryesisht civilë dhe duke marrë peng rreth 250 njerëz.

Izraeli u përgjigj me një ofensivë ajrore, tokësore dhe detare që ka vrarë të paktën 32,782 palestinezë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Gazës. Ministria nuk bën dallim midis civilëve dhe luftëtarëve në numërimin e saj, por thotë se gratë dhe fëmijët përbëjnë rreth dy të tretat e të vrarëve.

Ushtria izraelite thotë se ka vrarë mbi 13,000 luftëtarë të Hamasit dhe fajëson militantët palestinezë për numrin e viktimave civile, sepse ata luftojnë në zona të dendura banimi.

Lufta ka zhvendosur shumicën e popullsisë së territorit dhe ka çuar një të tretën e banorëve të saj në prag të urisë. Gaza veriore, ku ndodhet Shifa, ka pësuar një shkatërrim të madh dhe ka qenë kryesisht e izoluar që nga tetori, duke çuar në urinë e përhapur.

Izraeli tha në fund të vitit të kaluar se kishte çmontuar kryesisht Hamasin në veri të Gazës dhe kishte tërhequr mijëra trupa. Por ajo ka luftuar me militantët atje në një sërë rastesh që atëherë, dhe dy javët e luftimeve të rënda rreth Shifas nxorën në pah fuqinë qëndruese të grupeve të armatosura.

XS
SM
MD
LG