Ndërlidhjet

Kadyrov thotë se do të largohet për një kohë "të gjatë" nga pushteti


Lideri çeçen, Ramzan Kadyrov.
Lideri çeçen, Ramzan Kadyrov.

Ramzan Kadyrov, udhëheqësi i rajonit çeçen të Rusisë, tha në Telegram më 3 shtator se po planifikon të marrë një pushim "të pacaktuar dhe të gjatë" nga posti i tij, megjithëse disa ekspertë vunë në dyshim sinqeritetin e njoftimit të tij.

45-vjeçari Kadyrov ka qeverisur republikë ruse të Çeçeninsë që nga viti 2007 dhe është udhëheqësi më jetëgjatë i një rajoni rus.

“E kuptova që kam mbajtur këtë pozicion për një kohë të gjatë”, ka shkruar ai. "Mendoj se ka ardhur koha [për të lënë pushtetin]".

Është e paqartë se çfarë do të bëjë më pas Kadyrov, i cili besohet se ka marrëdhënie të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin.

Nën sundimin e tij, rajoni është akuzuar për shkelje masive të të drejtave të njeriut.

Kadyrov në mars thuhet se udhëtoi për në Ukrainë, ku besohet se anëtarët grupit të tij luftojnë përkrah forcave të rregullta ruse.

Njësitë paramilitare çeçene gjerësisht konsiderohen si forca të frikshme ushtarake. Në të kaluarën janë dislokuar, gjoja me autorizimin e Qeverisë, në lindje të Ukrainës, por edhe në shtetet e tjera si Siria.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG