Ndërlidhjet

Kina premton ndihmë financiare për shtetet e Azisë Qendrore


Presidenti i Kinës, Xi Jinping.

Presidenti i Kinës, Xi Jinping ka premtuar 500 milionë dollarë ndihmë gjatë tre vjetëve të ardhshme për shtetet e Azisë Qendrore, për të forcuar ekonomitë dhe sigurinë e tyre.

Presidenti Xi tha se fondet do të përdoren “në projekte që përfshijnë jetën e njerëzve”.

Këto komente ai i bëri gjatë një samiti online me liderët e Kazakistanit, Kirgizisë, Taxhikistanit, Turkmenistanit dhe Uzbekistanit për të shënuar 30-vjetorin e vendosjes së raporteve diplomatike midis Pekinit dhe pesë ish-shteteve sovjetike.

Lideri kinez po ashtu u zotua se do të dhurojë 50 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit për këto shtete gjatë këtij viti. Ai tha se Pekini po ashtu mund të transferojë te këto shtete teknologjinë për prodhimin e vaksinave.

Kina ka kërkuar që të thellojë raportet me shtetet e rajonit, por ka qenë e kujdesshme pasi Moska i sheh ish-republikat sovjetike si pjesë e të ashtuquajturës sferë të ndikimit.

XS
SM
MD
LG