Ndërlidhjet

Mariupoli, 31 mars, 2022

Pushtimi rus i Ukrainës

Rusia ka nisur pushtimin e paprovokuar të Ukrainës më 24 shkurt. Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka cilësuar si "operacion special". Perëndimi e ka dënuar ashpër pushtimin dhe ka vendosur një varg sanksionesh të rënda kundër Rusisë.

  • Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, urdhëroi një “operacion ushtarak” në Ukrainë, në orën 5:55 të mëngjesit të 24 shkurtit, 2022. Disa minuta më vonë pasuan granatimet e para.
  • Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, shpalli gjendje lufte në vend.
  • Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe NATO-ja e dënuan sulmin dhe u zotuan se do ta mbajnë Rusinë përgjegjëse.
  • Më 21 shkurt, presidenti rus, Vladimir Putin, ka marrë vendim për njohjen e rajoneve separatiste të Ukrainës, Donjeck dhe Luhansk, si shtete të pavarura, dhe ka urdhëruar vendosjen e forcave ruse në ato territore. Perëndimi e ka dënuar fuqishëm këtë veprim, duke e cilësuar si uvertyrë për pushtim të plotë.
  • Rusia ka grumbulluar më shumë se 150,000 forca të armatosura dhe pajisje të rënda ushtarake në kufijtë me Ukrainën - gjë të cilën NATO-ja e ka përshkruar si grumbullimin më të madh ushtarak në kontinentin evropian që nga fundi i Luftës së Ftohtë.
  • Udhëheqësi rus po përpiqet të parandalojë anëtarësimin e Ukrainës në NATO - gjë të cilën e ka cilësuar si kërcënim ekzistencial - dhe të ndalojë zgjerimin e aleancës perëndimore drejt lindjes.
21:29 3.4.2022

Ambasada e SHBA-së në Kiev i quan të tmerrshme pamjet në Buça

Ambasada e SHBA në Kiev i ka quajtur pamjet në qytetin ukrainas, Buça “të tmerrshme” dhe ka premtuar veprim.

“Qeveria amerikane është e përkushtuar të ndjekë përgjegjësinë duke përdorur çdo mjet në dispozicion. Ne nuk mund të qëndrojmë të heshtur, bota duhet të dijë se çfarë ka ndodhur dhe ne të gjithë duhet të veprojmë”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

Ukraina akuzoi të dielën forcat ruse për kryerjen e masakrës në qytetin Buça.

Ministria ruse e Mbrojtjes mohoi akuzat e Ukrainës.

Një trup i pajetë në rrugët e qytetit Buça.
Një trup i pajetë në rrugët e qytetit Buça.

21:05 3.4.2022

Rusia konfirmon sulmet ajrore pranë Kievit dhe Mikolajivit

Rusia ka konfirmuar se ka kryer disa sulme ajrore në objektet ushtarake dhe depot e karburantit në rajonet ukrainase të Kievit dhe Mikolajivit.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes në Rusi, Igor Konashenkov tha të dielën se një qendër kontrolli e bazës ajrore ishte shkatërruar afër Kievit.

Konashenkov tha gjithashtu se depot e karburantit në rajonin jugor të Ukrainës Mikolajiv u sulmuan me raketa.

Më herët, kryetari i bashkisë së Mikolajivit, Oleksandr Senkevych, raportoi disa sulme me raketa.

20:44 3.4.2022

Vriten disa civilë në Harkiv

Një numër njerëzish janë vrarë të dielën nga granatimet ruse në qytetin e Harkivit, thanë autoritetet e qytetit.

Në një deklaratë në Telegram, guvernatori Oleh Synyehubov tha “në mbrëmje, pushtuesit granatuan rrethin Slobidsky të Harkivit.

“Fatkeqësisht, në mesin e popullatës civile ka të vdekur dhe të plagosur. Në këtë kohë janë 23 viktima, duke përfshirë fëmijë”, tha ai.

Harkivi është qyteti i dytë më i madh i Ukrainës dhe ndodhet afër kufirit me Rusinë.

20:21 3.4.2022

Rusia sulmon një spital në Ukrainë, së paku një i vrarë e disa të plagosur

Së paku një person u vra dhe tre të tjerë u plagosën kur forcat ruse sulmuan një spital në qytetin lindor të Ukrainës, Rubizhne, tha guvernatori lokal, Sergiy Gaiday.

“Një predhë armike goditi spitalin Rubizhne”, tha ai.

Gaiday tha se janë duke kërkuar informacione për identifikimin e viktimave.

Ai postoi një foto të ekipeve të shpëtimit duke kërkuar në rrënoja.

Shfaq më shumë

XS
SM
MD
LG