Ndërlidhjet

Trefishohen rastet me koronavirus në të gjithë Evropën


Fotografi nga arkivi.
Fotografi nga arkivi.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të martën se rastet e koronavirusit janë trefishuar në të gjithë Evropën në gjashtë javët e fundit. Rastet e shtrimit në spital janë dyfishuar gjithashtu, megjithëse pranimet në kujdesin intensiv kanë mbetur të ulëta.

Drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge e përshkroi COVID-19 si "një sëmundje të keqe dhe potencialisht vdekjeprurëse" që njerëzit nuk duhet ta nënvlerësojnë. Ai tha se të afërmit super-infektivë të variantit omicron po nxisin valë të reja sëmundjesh në të gjithë kontinentin dhe se infeksionet e përsëritura potencialisht mund të çojnë në COVID të gjatë.

“Me rastet në rritje, ne po shohim gjithashtu një rritje të shtrimeve në spital, të cilat do të rriten vetëm në muajt e vjeshtës dhe të dimrit”, tha Kluge. "Ky parashikim paraqet një sfidë të madhe për fuqinë punëtore shëndetësore vend pas vendi, tashmë nën presion të madh që ka të bëjë me krizat e pandërprera që nga viti 2020".

Në fillim të kësaj jave, redaktorët e dy revistave mjekësore britanike thanë se kurrë më herët Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i vendit nuk kanë qenë afër kolapsit.

Kamran Abbasi i revistës BMJ dhe Alastair McLellan i revistës Health Service Journal, kanë shkruar në një editorial të përbashkët se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk po arrinte të adresonte problemet e vazhdueshme të përkeqësuara nga COVID.

Ata kritikuan këmbënguljen e qeverisë që vaksinat kanë thyer lidhjen midis infeksioneve dhe shtrimeve në spital. Megjithëse vaksinat reduktojnë në mënyrë dramatike shanset e sëmundjeve të rënda dhe vdekjes, ato nuk kanë ndalur transmetimin e virusit.

“Qeveria duhet të ndalojë manipulimin e publikut dhe të jetë e sinqertë për kërcënimin që pandemia ende paraqet për ta dhe për Shërbimin Shëndetësor Kombëtar”, shkruan redaktorët.

Në strategjinë e vjeshtës të OBSH-së për COVID-19 të lëshuar të martën, agjencia shëndetësore e OKB-së bëri thirrje për masa që përfshijnë një dozë të dytë përforcuese për këdo me sistem të dobët imunitar të moshës 5 vjeç e lart, duke promovuar bartjen e maskave në ambiente të mbyllura dhe në transportin publik dhe ventilim më të mirë, duke përfshirë shkollat dhe zyrat.

Ai tha se vendet e hemisferës jugore aktualisht po përjetojnë një sezon shumë aktiv të gripit, i cili i kombinuar me COVID-in, po rëndon sistemet shëndetësore.

"Ka mundësi që të shohim një skenar të ngjashëm në hemisferën veriore", tha Kluge, duke paralajmëruar se presioni i shtuar mund të çojë në kaos në biznes, udhëtime dhe shkolla.

Ai u bëri thirrje njerëzve që të marrin vendimet e tyre, edhe në vendet ku autoritetet kanë braktisur kryesisht kufizimet e koronavirusit.

"Ne të gjithë jemi të vetëdijshëm për mjetet që kemi për të mbajtur veten të sigurt, për të vlerësuar nivelin tonë të rrezikut dhe për të ndërmarrë hapat e nevojshëm për të mbrojtur të tjerët nëse infektohemi", tha Kluge. "Vetëm sepse një maskë nuk është e detyrueshme nuk do të thotë se është e ndaluar".

XS
SM
MD
LG