Ndërlidhjet

Kosova, e rrezikuar nga dezinformimi


Kosova, e rrezikuar nga dezinformimi
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:30:48 0:00

Kosova është ndër vendet evropiane më të rrezikuara nga dezinformimi dhe keqinformimi, sipas Open Sociaty Foundation. Rreziku për keqinformim dhe dezinformim rritet me përdorimin e madh të platformave digjitale. Në Kosovë aktualisht janë rreth 870 mijë përdorues të platformës sociale Facebook, e cila sipas Institutit Kombëtar Demokratik, është kryesorja që kosovarët përdorin për marrjen e informatave lidhur me ngjarjet në vend. Në këtë episod flasim për temat, target-grupet dhe atë se çfarë mund të bëhet lidhur me këtë fenomen.

XS
SM
MD
LG