Ndërlidhjet

Më shumë pacientë po trajtohen me oksigjeno-terapi në Kosovë


Punëtorët e stafit mjekësor të veshur me kostume mbrojtëse në Klinikën për Sëmundjet Infektive, në Prishtinë, më 27 nëntor 2020.
Punëtorët e stafit mjekësor të veshur me kostume mbrojtëse në Klinikën për Sëmundjet Infektive, në Prishtinë, më 27 nëntor 2020.

Në Kosovë është rritur numri i personave që po trajtohen me oksigjeno-terapi. Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) ka njoftuar të enjten (19 gusht) se janë 470 pacientë që po trajtohen përmes kësaj metode derisa një ditë më herët ishte raportuar për 418.

Në bazë të raportit ditor të SHSKUK-s, 626 pacientë janë të shtrirë në klinikat COVID-19 dhe spitalet e përgjithshme, prej tyre 527 janë të konfirmuar pozitivë në COVID-19 ndërsa 26 janë në gjendje të rënduar shëndetësore. Situata epidemiologjike në Kosovës është përkeqësuar që nga fundi i muajit korrik.

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka njoftuar të mërkurën (18 gusht) se janë regjistruar edhe katër viktima nga koronavirusi i ri.

Bazuar në 10.258 mostra të testuara, pozitivë në koronavirus kanë dalë 2.110 persona. Kthyer në përqindje del se nga numri i testimeve 20 për qind kanë dalë pozitivë.

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur më 18 gusht ka miratuar masat e reja të kufizimit në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha se ditët e fundit është shënuar rritje enorme e rasteve me COVID-19 dhe varianti Delta tashmë po mbizotëron rastet e të infektuarve.

Vitia tha se në bazë të rekomandimeve të institucioneve shëndetësore po vendosen masat e reja të kufizimit, pasi kapacitetet e spitaleve janë të kufizuara.

Disa nga masat e miratuara:

  • Nga data 20 gusht 2021 deri me datë 1 shtator 2021, ndalohet veprimtaria e klubeve të natës dhe ahengjeve familjare.
  • Shërbimet e gastronomisë përfshirë restoranet dhe hapësirat e ngjashme në hoteleri lejohen të punojnë deri në orën 22:30.
  • Teatrot, bibliotekat, orkestrat, galeritë, ansamblet, baleti, kinematë, qendrat rinore, muzetë, qendrat e kulturës me grupe apo institucionet tjera lejohen të punojnë duke shfrytëzuar 50% të hapësirës.
  • Ndalohet hyrja në mjetet të transportit publik pa maskë.
  • Nga data 20 gusht 2021 deri me datë 1 shtator 2021, hyrja në ambientet ku mbahen grumbullime, tubime (festivale, koncerte) aktivitete sportive dhe kulturore të cilat kanë kapacitet mbi 100 persona, si dhe organizimi i këtyre aktiviteteve, lejohet vetëm nëse klientët/pjesëmarrësit posedojnë një nga dëshmitë e mëposhtme: Certifikatën e vaksinimit, testi RT-PCR negativ, dëshmia se personi ka kaluar COVID-19 apo testi i shpejtë antigjen negativ jo më i vjetër se 48 orë.
  • Gratë shtatzëna, lirohen nga obligimi për t’u paraqitur fizikisht në punë. Punëdhënësit publikë apo privatë udhëzohen të ju krijojnë mundësinë që të punojnë nga shtëpia.
  • Të gjithë qytetarët të cilët hyjnë në Kosovë, përfshirë edhe ata me leje qëndrimi të përkohshëm ose të përhershëm në Kosovë dhe të cilët vijnë nga vendet me rrezik të lartë sipas listës zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, duhet të kenë test RT-PCR negativ për COVID-19 të bërë në 72 orët e fundit, certifikatën e vaksinimit të plotë ose një rezultat pozitiv të testit të antitrupave serologjik –IgG, të lëshuar më së shumti tridhjetë (30) ditë para arritjes.

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e së mërkurës ka miratuar edhe vendimin për rritjen e stafit shëndëtsorë që do të merren me menaxhimin e pandemisë dhe procesin e imunizimit.

Angazhimi i 1116 punëtorëve shtesë pritet të bëhet brenda 10 deri 14 ditësh, tha ministri i Shëndetësisë.

XS
SM
MD
LG