Ndërlidhjet

Gjeorgji: Kërkohen hetime për sulmin kundër një femre transgjinore


Aktivistët LGBT në Gjeorgji kanë këruar hetime të plota për një sulm kundër një femre transgjinore, që ka përfunduar gati me fatalitet. Në një konferencë për shtyp në kryeqytetin Tbilisi, anëtarët e Qendrës për mbështetje të femrave transgjinore thanë se viktima e sulmit ishte kërcënuar, kështu që ajo kishte kërkuar mbrojtje policore, por kjo mbrojtje nuk i ishte dhënë. Ajo mbetet në një spital në repartin e kujdesit intensiv, pasi më 14 tetor ishte rrahur dhe therrur. Policia tha se i dyshuari është arrestuar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG