Ndërlidhjet

Për çfarë krime të luftës akuzohen serbët e arrestuar së fundi?


Për çfarë krime të luftës akuzohen serbët e arrestuar së fundi?
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

Kosova ka rritur efikasitetin në hetimin e krimeve të luftës. Nga janari janë arrestuar nëntë persona, shumica serbë të Kosovës, të cilët dyshohen se gjatë luftës së viteve 1998-1999 kanë keqtrajtuar, torturuar, mbajtur në kushte skllavërie, kanë vrarë civilë, e kryer dhunime seksuale, si dhe kanë plaçkitur civilë shqiptarë. (Kamera: Arben Hoti, montazhi Lendi Susuri)

XS
SM
MD
LG