Ndërlidhjet

“Ngjethëse” dhe “e frikshme”: Qytetarët përshkruajnë gjendjen në Kazakistan


“Ngjethëse” dhe “e frikshme”: Qytetarët përshkruajnë gjendjen në Kazakistan
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00

Në një pikë kalimi në kufirin kazako-rus, udhëtarët përshkruan gjendjen në Kazakistan, pas dhunës disaditore dhe një ndërhyrjeje ushtarake të udhëhequr nga Rusia. Disa kishin frikë, të tjerët ankoheshin për ndaljen e internetit dhe për korrupsionin e nivelit të lartë, i cili nxiti protestat antiqeveritare. Nuk dihet saktësisht se sa shumë njerëz janë vrarë: një raport fillestar zyrtar tha se ishin regjistruar 164 vdekje, por kjo shifër më pas u mohua. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ibrahim Berisha)

XS
SM
MD
LG