Ndërlidhjet

Kryetarët shqiptarë marrin pushtetin lokal në veri


Kryetarët shqiptarë marrin pushtetin lokal në veri
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

Të banuara me shumicë serbe, të katër komunat në veri të Kosovës janë vendosur nën pushtetin e udhëheqësve shqiptarë. Në Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq, kryetarët e rinj u betuan të enjten, ndërsa në Mitrovicë të Veriut, ceremonia e betimit u mbajt javën e kaluar. Të katër kryetarët janë zotuar se do të punojnë në të mirë të të gjithë qytetarëve, edhe pse popullata shumicë serbe nuk i njeh ata. Nën dirigjimin e Beogradit zyrtar, ajo i ka bojkotuar zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit.

XS
SM
MD
LG