Ndërlidhjet

Brenda qytetit nëntokësor të Kukësit


Brenda qytetit nëntokësor të Kukësit
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

Qyteti i Kukësit, në veri të Shqipërisë, ka një rrjet tunelesh, të cilat janë mjaftueshëm të mëdha për një qytet nëntokësor përfundi rrugëve të tij. Ato u ndërtuan nga regjimi komunist, i cili i frikësohej pushtimit nga Jugosllavia. Qyteti i varfëruar tani shpreson se e kaluara e tij do të krijojë një të ardhme më të sigurt financiarisht. Autoritetet po e shndërrojnë rrjetin e tuneleve në një muze të gjallë historik, ku do të rikrijohet jeta në Shqipërinë komuniste. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ekrem Fazliu)

XS
SM
MD
LG