Ndërlidhjet

"Kuzhinieri i Putinit" raportohet se po rekruton mercenarë nga burgjet


"Kuzhinieri i Putinit" raportohet se po rekruton mercenarë nga burgjet
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:04:32 0:00

Një biznesmen, i njohur si “Kuzhinieri i Putinit”, është bërë i etur për gjak, sipas një aktivisteje të njohur ruse për të drejtat e të burgosurve. Olga Romanova, udhëheqëse e organizatës joqeveritare “Rusia prapa grilave”, ka thënë se ka parë raporte nga të burgosur të besueshëm në të paktën tri burgje. Ata thonë se biznesmeni i lidhur me Kremlinin, Yevgeny Prigozhin, i kishte vizituar ato personalisht për të rekrutuar të dënuarit, si mercenarë për të luftuar në Ukrainë. Prigozhinin shpesh e lidhin me Grupin Wagner, një organizatë e errët paramilitare mercenarësh, si dhe me kompani hotelerie. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ibrahim Berisha)

XS
SM
MD
LG