Ndërlidhjet

Lamtumirë, kancelare! Merkel largohet me nderime ushtarake


Lamtumirë, kancelare! Merkel largohet me nderime ushtarake
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Ushtria e Gjermanisë e ka nderuar kancelaren në largim, Angela Merkel, me ceremoninë e saj më të lartë për një person joushtarak, duke luajtur një përzierje eklektike të muzikës, sipas përzgjedhjes së saj, e cila e ka habitur kombin. Gjatë ceremonisë së lamtumirës, në mbrëmjen e së enjtes, pjesëtarët e trupës muzikore të Bundeswehr-it luajtën një himn, një këngë të viteve të 1960-ta, që përfshin fjalët “Unë nuk mund të dorëzohem, dhe të mjaftohem, dua ende të fitoj”, dhe një këngë të viteve të 1970-ta, të zhanrit pank rok. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Arben Hoti)

XS
SM
MD
LG